Hledat
Menu
Sdílet
Oblíbené

Potkejte sochy

Sochy dotvářejí charakter místa a zejména v současné době opět často rozviřují nejrůznější emoce. Dnes můžete v Trutnově potkat dočasně umístěné sochy současných umělců, které rozhodně navozují bouřlivé diskuse.

Kráčející trabant Davida Černého na Svatojanském náměstí a letící červený jelen Michala Gabriela v Bulharské ulici, to jsou dva fenomény, které rozhodně za vidění a za diskuzi stojí.

Trutnov, centrum města
Trutnov, David Černý, Quo vadis, foto Lenka Hurdálková

Černého Quo vadis

Kráčející trabant budeme na pěší zóně vídat až do konce srpna. Pro někoho strašlivý nevkus, pro někoho úžasný kus umění.

Je ale dobré vědět, že autor sochu vytvořil v roce 1990 jako připomínku čtyř tisíc Němců z tehdejší NDR, kteří ve snaze najít svobodu v roce 1989 utíkali ze své vlasti a hledali azyl na velvyslanectví Spolkové republiky Německo. Při tom se ulice Prahy plnily opuštěnými vozy značky Trabant.

S tímto vědomím bude možná pohled na sochu jasnější.

Michal Gabriel, Létající jelen

Ke druhé neobvyklé soše musíte vzhlédnout k nebesům. Ač jeleni běžné nelétají, tento se na křídlech vznáší velmi majestátně.

Socha je součástí unikátní výstavy v Galerii města Trutnova s názvem Potkat jelena. Výstava je výběrem dvaceti devíti děl umělců od 19. století po současnost, která zachycují nekorunovaného magického krále lesa.

Michal Gabriel je rovněž autorem dlouhodoběji umístěného lva na Slovanském náměstí. Společný pohled na dva odlišně zpracované zvířecí náměty opět vyvolává silné emoce.

 

Další povedené akce

Příběhy o lásce, sexu a dalších katastrofách. Z nejhorších rande jsou ty nejlepší historky – protože neštěstí nechodí po horách, ale po single holkách! Populární stand-up komička Lucie Macháčková s...
Kvintet Pilgrim, curyšského tenorsaxofonisty Christopha Irnigera, se během let ukázal být jednou z nejzajímavějších sestav mladého evropského jazzu. Vstupenky v ceně 390 Kč lze zakoupit v inforecepci...
Více než 2000 kilometrů v nohách a jeden splněný sen - dojít pěšky do Asie. Nicolette Havlová (23) se vydala z rodného Havířova až do tureckého Istanbulu. Jaké to je být osamocen v horách, potýkat se...