Hledat
Menu
Sdílet
Oblíbené

Malé Svatoňovice-rozhledna Žaltman

Brzy na jaře zkrášlují tento výlet nedozírné plochy kvetoucích bledulí. Na druhou stranu může být zataženo, deštivo a blátivo. Výlet však stojí za to za každého počasí. POZOR! Bledule můžete fotit a obdivovat, ale nesmíte je trhat! Jsou přísně chráněné.
Délka výšlapu cca 9 km, převýšení 315 m, trasa: Malé Svatoňovice -> rozhledna Žaltman  -> Jestřebí bouda  -> Malé Svatoňovice

Malé Svatoňovice Mariánský sad s křížovou cestou a sedmiradostnými kapličkami

Z Trutnova se do Malých Svatoňovic (i zpět) dostanete buď vlakem, nebo autem. Výlet začíná u Muzea bratří Čapků. Nemáte-li nakvap, určitě muzeum nevynechejte. Budete překvapení rozsáhlou sbírkou děl Josefa Čapka i dalšími exponáty.
Na trasu vyrazíte prudkým stoupáním po modré turistické značce podél křížové cesty s kaplí Božího hrobu. Následně vás žlutá a zelená dovedou až k rozhledně Žaltman. Cestou minete nebo využijete lesní altán s ohništěm a připraveným dřevem. Můžete se zde podle potřeby ohřát, usušit nebo si připravit drobné občerstvení, máte-li suroviny s sebou. 
Rozhledna Žatman nabízí při pěkném počasí úžasné výhledy do krajiny Jestřebích hor. Rozhledna je celokovová a vzdušná, celá je průhledná a působí téměř neviditelně. Zajímavostí je, že všechny schody mají svého sponzora, který tak přispěl na obnovu tehdy již nevyhovující konstrukce.
Podél četných řopíků potom pokračujte po zelené značce po staré panské cestě na Jestřebí boudu – Řehačku. Nacházíte se na Brendech ve Svobodné osadě Paseka. Boudu spravují úpičtí turisté, bývá otevřená o víkendech a svátcích a najíte se tu, napijete a po předchozí domluvě i přespíte.
Na boudě jste přibližně v polovině výletu. Dolů do Malých Svatoňovic dojdete okruhem po červené turistické značce a následně opět po červené Cestou bratří Čapků. Cesta místy klesá dost prudce a je poměrně náročná. V Malých Svatoňovicích ještě minete Mariánský sad s kapličkami sedmiradostné cesty (prolíná se s křížovou cestou) a jste v cíli. 
Rozhledna Žaltman i Jestřebí bouda mají turistickou vizitku, bouda i známku KČT.
 

Mapa
GPS
50.5340836N, 16.0501764E

Výchozí bod: Náměstí Karla Čapka, turistický rozcestník