Hledat
Menu
Sdílet
Oblíbené

Toulání za historií těžby kovů okolo Černého Dolu

Městys je vyhledávaným turistickým střediskem a míří sem mnoho milovníků sjezdového lyžování. Ne každý z návštěvníků však vyrazí do míst, kde se těžila železná ruda a další kovy. Přitom obec a Správa KRNAP zde vytvořili několik naučných stezek, které jsou výjimečné kvalitou informací a současně prochází úchvatnou krajinou. Na dvě z nich je navázaný druhý díl vycházkové hry. 

Délka procházky 1-2 hodiny (píší autoři, z vlastní zkušenosti radíme 2-3 hodiny), vyjdete z náměstí v Černém Dole.

Trutnov, Co vydaly hlubiny země - celoroční hra o dolování v Krkonoších, Černý Důl

Cesta začíná v informačním centru na náměstí, které je současně hornickým muzeem. Venkovní trasa pak pokračuje k Vápenické stezce na okraji městyse. Kromě krásných vyhlídek nad vápencovým lomem účastníci naleznou zachovalé vápenické pece a samozřejmě důkladné a popisné informace o dějinách těžby vápence v této lokalitě. Druhá část procházky začíná u hornické stezky Berghaus. Nachází se severně nad Černým Dolem a cesta k ní trvá pěšky 30 minut (píší autoři, z vlastní zkušenosti radíme počítat s celou hodinou). Projití celé hornické stezka není povinnou součástí hry. Terén je sice bez problémů průchozí, ale pro nejmenší děti přeci jen náročný. Je tedy na volbě účastníků, zda, když už došli na místo, projdou celou trasu, nebo se podívají jen na zastávky na začátku stezky.

Další cíle

Vaším dalším cílem může být Naučná stezka svaté Barbory, která je, jak známo, patronkou horníků. Stezka je dlouhá 5 km a vede pozvolna vzhůru po svého Černé hory. Najdete tu třeba zříceninu hradu Purkhýbl, dřevěný xylofon, Menčíkův les s pasoucími se koňmi nebo starou dřevařskou lávku v Zrcadlovém údolí.

Další alternativou je obec a zámek Fořt hned pod hlavní silnicí na Vrchlabí.

Co vydaly hlubiny země

Procházka je součástí hry CO VYDALY HLUBINY ZEMĚ. To znamená, že od výchozího bodu už musíte podle popisu hledat cestu sami. 

Průvodcem této hry a procházky je víla. 

Pravidla hry

  • Ke hře je potřebujete odpovědník č.2.
  • Hra stojí 200 Kč a současně s odpovědníkem dostanete měděnou minci s vílou. 
  • Po zvládnutí trasy a zodpovězení otázek získáte bronzovou, stříbrnou a zlatou minci s vílou.
  • K hrám vychází také „noviny“ Stopy z mlhy, ve kterých se dočtete mnoho zajímavého k tématu hry i tajemným bytostem. 

Prodejní a výdejní místa 

TIC Trutnov, TIC Žacléř, TIC Malá Úpa a IC DOTEK Horní Maršov (může dojít ke změně)

 

Mapa
GPS
50.6350700N, 15.7098564E

Výchozím bodem je náměstí v Černém dole.