Hledat
Menu
Sdílet
Oblíbené

Toulání za historií těžby uhlí okolo Žacléře

Žacléř je sice znám svou bohatou hornickou minulostí a hlubinnou těžbou uhlí, ale stejně jsou zde místa jakoby skrytá. A přesto velmi zajímavá. V muzeu se dozvíte nejen detaily o horničině, ale také o mnohdy pohnuté historii města. 

Průvodcem historií těžby uhlí je typicky Permoník. Vaše cesta začíná v muzeu na náměstí v Žacléři.

Délka procházky 1-2 hodiny. Pro usnadnění pátrání můžete některé úseky cesty mezi jednotlivými hledanými místy přejet autem.

Trutnov, Co vydaly hlubiny země - celoroční hra o dolování v Krkonoších, Žacléř náměstí

V muzeu se dozvíte nejen detaily o horničině, ale také o mnohdy pohnuté historii města. Součástí stálé expozice je také množství předmětů, potřebných pro každodenní život našich předků. A také obrovská sbírka porcelánových figurek, vyrobených v minulosti v místní porcelánce.

K další části vycházkové hry se přemístíte 2 km na druhý konec Žacléře. Nejprve zavítáte do „červené“ kolonie, souboru svébytných domů pro rodiny havířů. Pak pokračujte k hornickému skanzenu u dolu Jana Švermy. Cestu zakončíte v místech, odkud navždy opustil rodnou zem J. A. Komenský, tedy na Růžovém paloučku. Zde objevte nejen Labyrint, netradiční památník této události, v podobě skutečného labyrintu. Ale také nečekaný pohled na celé východní Krkonoše.

Další cíl

Kdybyste po zvládnutí všech úkolů měli dostatek sil, vyjděte si na Královecký Špičák. Kopec hned poznáte podle zvláštního homolovitého tvaru. Nejenomže půjdete krásným lesem, ale z vrcholu jsou kouzelné výhledy na Krkonoše.

Co vydaly hlubiny země

Procházka je součástí hry CO VYDALY HLUBINY ZEMĚ. To znamená, že od výchozího bodu už musíte podle popisu hledat cestu sami. 

Průvodcem této hry a procházky je Permoník. 

Pravidla hry

  • Ke hře je potřebujete odpovědník č.3.
  • Hra stojí 200 Kč a současně s odpovědníkem dostanete měděnou minci s Permoníkem. 
  • Po zvládnutí trasy a zodpovězení otázek získáte bronzovou, stříbrnou a zlatou minci s Permoníkem.
  • K hrám vychází také „noviny“ Stopy z mlhy, ve kterých se dočtete mnoho zajímavého k tématu hry i tajemným bytostem. 

Prodejní a výdejní místa 

TIC Trutnov, TIC Žacléř, TIC Malá Úpa a IC DOTEK Horní Maršov (může dojít ke změně)

Mapa
GPS
50.6529222N, 15.9074183E

Výchozí bod se nachází u muzea v Žacléři.