Hledat
Menu
Sdílet
Oblíbené

Už ho nesou!

Koho? Draka. Už nesou Draka, aby ho na památku dávných událostí a na zahájení letního pouličního veselí pověsili na věž Staré radnice. Ale popořádku. Popsaná událost je součástí každoročních městských slavností konaných vždy počátkem května jako připomínka mytologických počátků města. Pověst o nich se zachovala v kronice Simona Hüttela ze 16. století.

Trutnov, nej události, městské slavnosti Už ho nesou!, večerní průvod s drakem

Každoročně o víkendu kolem 6. května se konají v Trutnově velké městské slavnosti. Jejich ústředním motivem je vždy část pověsti, podle které v roce 1006 zakladatelé města vedení rytířem Albrechtem z Trautenbergu zabili ukrutného draka. Město Trutnov ho má také ve svém znaku.

Slavnosti jsou dvoudenní, od pátku do soboty. V pátek vpodvečer bývá koncert v provizorně vystavěné tvrzi pod Muzeem Podkrkonoší. Muzeum totiž stojí v místech původního dávno zaniklého hradu.

Sobota je věnovaná všem aktivitám a atraktivitám, které ke správným slavnostem patří. Krakonošovo náměstí se změní ve středověký prostor, kde je připomínaný každoročně jiný motiv z pověstí. Okolní prostranství zaplaví stánky bohatého jarmarku s řemeslníky a kumštýři. 
Nábřeží Václava Havla a Dolní promenáda patří dílnám, kde si každý šikula může vyzkoušet stará řemesla a něco si vyrobit. Samozřejmě nechybí houpačky, kolotoče a jiné toče a také dobroty všeho druhu.

Večer, po setmění, zhasnou světla na náměstí a průvod tajemných bytostí vedených rytířem Albrechtem z Trautenbergu na koni přinese draka. Po krátkých kejklířských ekvilibristikách je drak vytažen a pověšen na věž Staré radnice, kde zůstane až do září, do svátku sv. Michala drakobijce.
Tím končí slavnosti a na léto jsou ulice otevřené dalším radovánkám.

Už ho nesou! 5. - 6.5.2023

Aktuální termín konání a program.