Hledat
Menu
Sdílet
Oblíbené

Jazzinec - Festivalové finále

Pravidelnou součástí festivalového finále bude i letos vyhlášení cen jedinečné světové soutěže JAZZ WORLD FOTO, které opět přiláká pozornost globálních jazzových fanoušků.

Na finále se můžete těšit na skupinu OZMA z Francie, MELISSU ALDANA Q. z Chile a trio LIAM NOBLE, PAUL CLARVIS A JIŘÍ SLAVÍK,  kombinace Ukrajiny a ČR.

Trutnov, Společenské centrum UFFO
Trutnov, Jazzinec, Společenské centrum UFFO, Festivalové finále

Praktické informace

 Vstupenky za 490 Kč lze zakoupit v TIC Trutnov, na recepci SC Uffo nebo on line 

O účinkujících

OZMA (FR)
Francouzská kapela OZMA hraje výbušnou směs groove, hutného jazzu a rockové energie, včetně pořádné dávky humoru a emocí, vypjatých, hybných melodií, popových titulků, drtivých riffů, zasněných ploch a zvukových erupcí. Jejich lídr, trombonista Guillaume Nuss, je jedním z nejznámějších francouzských mistrů dechového nástroje. Dalšími členy jsou perkusista Stéphane Scharlé a kontrabasista Édouard Séro-Guillaume, oba autoři většiny repertoáru, a dále saxofonista Julien Soro a kytarista Tam de Villiers. Ozma byla založena v roce 2001. Od roku 2007, kdy se odtrhla od rodné Francie, odehrála více než tři sta koncertů po celé Evropě, Americe, Africe a Indii. Experimentují také s propojením hudby s filmem, fotografií a výtvarným uměním obecně.


MELISSA ALDANA Q. (CHILE, NO, USA)
Melissa Aldana se narodila v chilském Santiagu a vyrůstala v hudební rodině. Její otec a dědeček hráli na saxofon a ona šla v jejich stopách, když jí bylo pouhých šest let. Ve 24 letech se stala první instrumentalistkou a první jihoamerickou hudebnicí, která vyhrála mezinárodní soutěž Thelonia Monka v jazzovém saxofonu, a později absolvovala renomovanou Berklee College. V roce 2019 vydala úspěšné album Visions, inspirované Fridou Kahlo. Aldana udělala paralelu mezi svou zkušeností saxofonistky v převážně mužské komunitě a zkušeností Fridy Kahlo jako výtvarné umělkyně, která se snažila prosadit v oboru, kde rovněž dominovali muži.
Její jedinečný talent nezůstal u Blue Note bez povšimnutí a v loňském roce vyšlo pod křídly tohoto kultovního labelu album 12 Stars. Album se zabývá tématy rodičovství, rodinného odpuštění, přijetí a sebelásky.
Její tenorsaxofon má krásný, čistý a hřejivý zvuk. Aldana má fantastickou techniku, originální frázování a emotivní barvu tónů. Hraje melodická, brilantně klenutá sóla, v nichž rozvíjí motivy na dlouhé ploše. Delší pasáže prokládá kratšími frázemi, superrychlé figury delšími tóny. A dává do toho všechno. Melissa Aldana byla nominována na cenu Grammy v kategorii Nejlepší jazzové sólo!

LIAM NOBLE, PAUL CLARVIS A JIŘÍ SLAVÍK (UK, CZ)

Noble-Slavík-Clarvis Trio hraje čistě akustickou hudbu, která čerpá z jazzové tradice a herních stylů minulosti. Ty však tvůrčím způsobem transformuje do současné podoby a zároveň naznačuje možný budoucí vývoj žánru.
Trio sdružuje českého kontrabasistu Jiřího Slavíka a dva o generaci starší hudebníky z Velké Británie - předního anglického jazzového pianistu Liama Noblea a bubeníka z Abbey Road Paula Clarvise. Společné nahrávky tohoto uznávaného dua měly na Slavíka zásadní vliv od doby, kdy se s nimi poprvé setkal jako student londýnské Royal Academy of Music. Noble a Clarvis spolu hrají v nejrůznějších formacích a vyloženě si užívají, když se sejdou jako duo a společně proplouvají popovým, klasickým i jazzovým repertoárem s lehkostí, šarmem a grácií. Oba hudebníci jsou vždy schopni hrát dynamicky a baví je společné muzicírování.
Jiří Slavík často zmiňuje radost z muzicírování. Ta je alfou a omegou jeho různých hudebních projektů. Jeho setkání s duem Noble-Clarvis před několika lety v Brně postupně přerostlo ve společné trio a album, které letos vyšlo u Bivak Records. Název alba Nostalgie napovídá, že jde o návrat do minulosti. Vedle původní hudby se na albu objevují úpravy skladeb George Gershwina a Charlese Minguse nebo nečekané coververze světoznámých písní It's a Long Way To Tipperary a Pity Love. Jazzové standardy a nadčasové hity však trio zasazuje do současného kontextu.

Další povedené akce

Ve čtvrtek 14.12.2023 zve Muzeum Podkrkonoší na promítání krátkého videodokumentu s názvem ,,Toulavé boty Jiřího Jůzla" a následnou besedu. Držitel Trampského Oskara a Kulturní ceny města Trutnova...
Tradičně se začátkem adventu v přízemí Staré radnice koná půvabná výstava betlémů, které pravidelně zapůjčují nejrůznější majitelé a autoři. Proto je zde k vidění vánoční výjev ve spoustě provedení, a...
Zatím si poznamenejte datum a nezapomeňte se včas vrátit na tyto stránky nebo k pořadateli, abyste zjistili, co bude na pořadu koncertu.