Hledat
Menu
Sdílet
Oblíbené

Kaple sv. Kříže

Roku 1875 byl na Horním Předměstí vybudován nový městský hřbitov. Dominantou nově vzniklého hřbitova je v novorománském slohu postavená kaple sv. Kříže od trutnovského stavitele Adolfa Bohatého. Ke kapli po obou stranách přiléhají pseudorenesanční arkády, v nichž jsou vystavěny hrobky významných trutnovských podnikatelů. 

Trutnov, Kaple sv. Kříže a památníky na městském hřbitově

Památníky na městském hřbitově 

Na hřbitově se nachází hned několik dalších významných pomníků a památníků, které se vztahují k historii regionu. Najdeme zde např. dílo s vysokou uměleckohistorickou hodnotou, náhrobek trutnovského politika a novináře Wilhelma Kiesewettera od sochaře Emila Schwantnera nebo umělecky cenný mramorový pomník Ignaze Falgeho, obchodníka s plátnem a patrně nejbohatšího zdejšího měšťana přelomu 18. a 19. stol. Odpočívá tu i trutnovský spisovatel a revolucionář Uffo Horn (1817–1860), jehož hrob zdobí náhrobek se lkající básnickou múzou. 

Trutnovské hřbitovy

Do doby výstavby nového hřbitova se v Trutnově pohřbívalo na hřbitově nedaleko kostela Narození Panny Marie, který už ovšem dávno kapacitně nevyhovoval. Kromě toho měl Trutnov tehdy také hřbitov v Kryblické ulici, určený pro chudé a sebevrahy. 
  

Mapa
GPS
50.5554778N, 15.9033592E

Také stojí za návštěvu

Vojenské památky
Kaple sv. Jana Křtitele (Janská kaple) byla postavena z iniciativy Jana Mořice Dreyschocka na Janském vrchu v roce 1714...
Vojenské památky
20 m vysoký pomník ve tvaru obelisku najdete na návrší kopce Šibeník. Připomíná bitvu u Trutnova 27. června 1866, ve...
Historické centrum
Historické jádro města je od roku 1990 městskou památkovou zónou. Tvoří ji nepravidelný, dodnes patrný oválný útvar...