Hledat
Menu
Sdílet
Oblíbené

Historické centrum, městská památková zóna

Historické jádro města je od roku 1990 městskou památkovou zónou. Tvoří ji nepravidelný, dodnes patrný oválný útvar, původně ohraničený městskými hradbami. Centrem zóny je, kromě kostela Narození Panny Marie a bývalého zámku, Krakonošovo náměstí s budovou Staré radnice původně ze 16. století, Krakonošovou kašnou, sloupem se sousoším Nejsvětější Trojice a přibližně 150 měšťanských domů, uspořádaných do bloků. 
 

Trutnov Historické centrum, městská památková zóna

Trutnovský rynk, náměstí, vznikl ve 13. st. za vlády posledních Přemyslovců. Byl a je středem společenského i politického dění. V málo pozměněné podobě se dodnes dochoval systém uliční sítě spolu s tvarem téměř čtvercového náměstí. Z jeho rohů vybíhají paralelní ulice, které se před někdejšími městskými branami spojují. Další důležitá ulice vybíhá podél někdejší radnice uprostřed severní fronty náměstí. Trutnovské městské hradby byly uzavřeny třemi branami – Horní (zvanou Pražskou), Střední (zvanou Horskou) a Dolní (zvanou Slezskou).

Ojedinělé podloubí lemuje nejenom všechny čtyři strany náměstí, ale také ulice, které vedou ven z náměstí. Centrem města tak i za deště projdete suší.

Prohlídka historického centra

Městskou památkovou zónu příjemně poznáte při procházce Od sochy k soše v centru města, a to buď individuálně, anebo jako komentovanou prohlídku.

Mapa
GPS
50.5611078N, 15.9132431E

Informace

Adresa

Krakonošovo náměstí, Trutnov

Také stojí za návštěvu

Umění a kultura
Od konce roku 2010 slouží v Trutnově místním i návštěvníkům města nové Společenské a kulturní centrum Trutnovska Uffo...
<>
Vojenské památky
20 m vysoký pomník ve tvaru obelisku najdete na návrší kopce Šibeník. Připomíná bitvu u Trutnova 27. června 1866, ve...
<>
Historické centrum
Mytologické počátky města jsou v Trutnově neodmyslitelně spojeny s postavou draka. Podle pověsti při založení města v...
<>