Hledat
Menu
Sdílet
Oblíbené

Na kole do Babiččina údolí

Babiččino údolí v Ratibořicích je další z cílů, které jsou z Trutnova na dosah, spíše na dojezd. Projedete historickou Úpicí, úžasnou obcí Havlovice, podél řeky Úpy lesem až do pohádkového Babiččina údolí se všemi krásnými zastaveními, Viktorčiným splavem, Starým bělidlem, mlýnem,… Kolem zámku dojedete do České Skalice, odkud je návrat možný vlakem nebo na kole.

Trutnov, Na kole do Babiččina údolí, sousoší Babička s vnoučaty

Trasa je nenáročná, může však být, podle volby návratu, dlouhá. Vede po silničkách a lesních cestách, kde je slabý provoz nebo pohyb chodců. Při návratu z České Skalice vlakem je délka trasy cca 30 km (vlaky s koly jezdí v intervalu cca 2 h), při návratu na kole počítejte cca 70 km. Celou cestu je skvělé absolvovat na elektrokole, je vhodná i pro trekingová kola.

Protože Úpa teče z kopce dolů, tak zpět musíme nahoru. I když je cesta zpět opravdu skoro pořád do nemalého kopce, hned nad Českou Skalicí vás čekají krásné pohledy do podhorské krajiny

Postupné cíle: Trutnov > Úpice (přes Radeč) > Havlovice > Babiččino údolí > Ratibořice > Česká Skalice > Hořičky > Brzice (Proruby) > Studenec (Trutnov) > Trutnov

Co stojí za vidění i za návštěvu

  1. Zemědělské muzeum Radeč – neuvěřitelné množství předmětů dokumentujících rozličné oblasti lidské činnosti: zemědělství a chov dobytka, zpracování a uchovávání potravin, vybavení pro řemesla (švec, truhlář, tkadlec, pradlena, přadlena, švadlena), dětský koutek, kuchyně. Je možné tu pobýt hodinu, ale také ½ dne. Otevřeno je od června do září, v červenci a srpnu denně mimo pondělí.
  2. Dřevěnka v Úpici – roubené poschoďové stavení je národní kulturní památkou, až do roku 2000 běžně obývanou. Nyní po rekonstrukci je součástí úpického muzea. Mimo ukázek vybavení domácnosti je zde bylinková expozice. Na návštěvu si vyčleňte cca 1 hodinu. Otevřeno celoročně denně mimo pondělí. Po příjezdu do Úpice se na Dřevěnku řiďte ukazateli na muzeum.
  3. Cukrátka z petrklíčů – květy prvosenky rozmačkáme, zalijeme trochou vody a přidáme hodně cukru nebo medu. Vodu necháme odpařit a dostaneme chutné bonbóny proti kašli. V Dřevěnce najdete mnoho takových skvělých babiččiných receptů a návodů na bylinky.
  4. Dřevěná lávka Havlovice (i restaurace) – zajímavá stavba a příjemné občerstvení.
  5. Babiččino údolí – Údolí je i ve skutečnosti tak pěkné, jak si ho vykouzlí lidská představivost při četbě slavné Babičky. Najdete tu Viktorčin splav. Není sice již původní, ale v teplých dnech se zde báječně cachtá.  Velmi často tu najdete mrazící vozík se skvělými domácími nanuky.
  6. Staré Bělidlo – jak maličký prostor stačil lidem k bydlení. Pokoukání zdarma.
  7. Rudrův mlýn – hlídá ho pantáta Prošek a mimo odpočinku se tady můžete i občerstvit. Doporučujeme třeba skvělou poplamenici. V sobotní odpoledne se tu v průběhu léta konají různé koncerty pod širým nebem.
  8. Mlýn a vodní mandl – muzejní expozice se vstupným.