Hledat
Menu
Sdílet
Oblíbené

Čížkovy kameny

Tajemné kameny od pradávna přitahovaly pozornost kolemjdoucích. A právě takové jsou Čížkovy kameny nad Lhotou u Trutnova. Jedná se o zalesněný skalní hřeben, kterému se kvůli skalním stěnám přezdívá Malý Adršpach. Největším lákadlem je skalní převis, tzv. jeskyňka, kde se během války v roce 1866 ukrývali lidé.

V současné době je lokalita navštěvovaná pěšími turisty i cyklisty, kteří využívají jednosměrné MTB stezky Trutnov trails.

Trutnov Čížkovy kameny

Nejstarší historickou památkou jsou zde hraniční kameny ze 16. století, které byly vytesány přímo da balvanů na hranicích trutnovského a náchodského panství. Úkryt průmyslníka Walzela z roku 1866 připomíná na skalním převisu umístěná pamětní deska. Opodál je ve skalním masivu vytesáno srdce s letopočtem 1931.

Vrchol kamenů ve výšce 632 mnm je přístupný po cestách zbudovaných už ve středověku přes tzv. kamenná moře. Lokalitou vede zelená turistická značka KČT ze Lhoty do Bohuslavic, kam a odkud lze dojet vlakem nebo autobusem. Celé kameny jsou protkány sítí dalších stezek a jednosměrných MTB cyklostezek (Trutnov trails). Pěší turisté i cyklisté se zde potkávají v bezpečných křižovatkách.

Návštěva Čížkových kamenů slibuje procházku krásným lesem s úchvatnými výhledy. Genius loci místa zaujal i geologa, klimatologa a publicisty Václava Cílka, který místo zahrnul do svého pořadu (cca 18. minuta) 

Tajný život skal: Znaky ve skalách — Česká televize

Tip na výlet

Ze Lhoty u Trutnova vyjdete po zelené turistické značce na Čížkovy kameny (odbočkou se podíváte i na Kozí kameny), z Čížkových kamenů pokračujte vlevo po žluté turistické značce a v místě Pod Hůrou v křížení s červenou se po této turistické značce vrátíte zpět do Lhoty. Trasa měří 5,5 km.
Více informací 

Mapa
GPS
50.5681611N, 15.9825000E
Soubory ke stažení
Mapa výletu na Čížkovy kameny formát jpg (196.33 KB)
Stáhnout

Také stojí za návštěvu

Trutnov ležící v údolí řeky a obklopený pahorky a lesy, to je ideální místo pro MTB stezky. Trutnov trails je stále se...
Přírodní zajímavosti
Park založený v roce 1890 na úbočí kopců Janský vrch a Šibeník je kouzelným místem pro krátkou procházku i půldenní...
Máte volno a děti ne maličké, ale ještě ne úplně samostatné? Potom jsou aktivity v SVČ Trutnov pro vás tou správnou...