Hledat
Menu
Sdílet
Oblíbené

Park a lesopark

Park založený v roce 1890 na úbočí kopců Janský vrch a Šibeník je kouzelným místem pro krátkou procházku i půldenní výlet. Navazují na něj totiž lesopark a příměstské lesy se spoustou upravených cest. Lze tudy chodit jen tak nebo se nechat vést naučnými stezkami:

Trutnov Park a lesopark

Park

Do parku vstoupíte hned za záchytným parkovištěm U studny. Z náměstí je to přes hlavní silnici jenom pár minut (doslova).

Ve spodní části je zeleň upravená ve francouzském stylu s kašnou s nezbytným drakem (ten býval až do konce 19. věku na náměstí). Širokým schodištěm vystoupíte o etáž výše, kde je busta Uffo Horna, trutnovského básníka a revolucionáře roku 1848, a sousoší Smrti, jedno z nejvýznamnějších děl rovněž trutnovského sochaře Emila Schwantnera, který se proslavil zejména protiválečnými pomníky po první sv. válce.

Dále vás upravené cesty povedou kolem araukaritů do arboreta v anglickém stylu. Mimo mnohých krasavců se park pyšní také druhým nejvyšším stromem v ČR, je jím borovice černá. 

Lesopark

Jak budete stoupat stále výš, přejdete plynule do lesoparku a příměstských lesů, které jsou skutečnou chloubou města a kterými můžete procházet dlouhé hodiny bez obav, že byste se ztratili. Na mnohých místech jsou krásné vyhlídky na Trutnov a na Krkonoše.

Parkem a lesoparkem prochází naučné stezky Den bitvy u Trutnova 27.6.1866 a Rýbrcoulova naučná stezka

Fit stezky

Na Paradráze, kopci Houska a na Poříčském hřbetu si dáte do těla na venkovních fit stezkách. Unavené nohy přivítají posezení na odpočívadlech nebo altánech, které jsou vybavené ohništi a připraveným dřeven. Tak vám může přijít k chuti i opečený buřt.

Lesy jsou ke svým návštěvníkům velmi přátelské, buďte prosíme i vy k nim a dodržujte návštěvní řád, pořádek a klid.

Mapa
GPS
50.5579433N, 15.9113700E
Soubory ke stažení
Stáhnout
Mapka s popisem - Lesopark formát jpg (1.63 MB)
Stáhnout

Také stojí za návštěvu

Historické centrum
Historické jádro města je od roku 1990 městskou památkovou zónou. Tvoří ji nepravidelný, dodnes patrný oválný útvar...
Vojenské památky
Kaple sv. Jana Křtitele (Janská kaple) byla postavena z iniciativy Jana Mořice Dreyschocka na Janském vrchu v roce 1714...
Vojenské památky
20 m vysoký pomník ve tvaru obelisku najdete na návrší kopce Šibeník. Připomíná bitvu u Trutnova 27. června 1866, ve...