Park a lesopark
Park založený v roce 1890 na úbočí kopců Janský vrch a Šibeník je kouzelným místem pro krátkou procházku i půldenní výlet. Navazují na něj totiž lesopark a příměstské lesy se spoustou upravených cest. Lze tudy chodit jen tak nebo se nechat vést naučnými stezkami:
- Den bitvy u Trutnova 27.6.1866
- Po stopách války 1866
- Případně si výlet zpestřete povídáním ze hry Geofun Nepřítel bližší, než sis myslel.
Park
Do parku vstoupíte hned za záchytným parkovištěm U studny. Z náměstí je to přes hlavní silnici jenom pár minut (doslova).
Ve spodní části je zeleň upravená ve francouzském stylu s kašnou s nezbytným drakem (ten býval až do konce 19. věku na náměstí). Širokým schodištěm vystoupíte o etáž výše, kde je busta Uffo Horna, trutnovského básníka a revolucionáře roku 1848, a sousoší Smrti, jedno z nejvýznamnějších děl rovněž trutnovského sochaře Emila Schwantnera, který se proslavil zejména protiválečnými pomníky po první sv. válce.
Dále vás upravené cesty povedou kolem araukaritů do arboreta v anglickém stylu. Mimo mnohých krasavců se park pyšní také druhým nejvyšším stromem v ČR, je jím borovice černá.
Lesopark
Jak budete stoupat stále výš, přejdete plynule do lesoparku a příměstských lesů, které jsou skutečnou chloubou města a kterými můžete procházet dlouhé hodiny bez obav, že byste se ztratili. Na mnohých místech jsou krásné vyhlídky na Trutnov a na Krkonoše.
Parkem a lesoparkem prochází naučné stezky Den bitvy u Trutnova 27.6.1866 a Rýbrcoulova naučná stezka
Fit stezky
Na Paradráze, kopci Houska a na Poříčském hřbetu si dáte do těla na venkovních fit stezkách. Unavené nohy přivítají posezení na odpočívadlech nebo altánech, které jsou vybavené ohništi a připraveným dřeven. Tak vám může přijít k chuti i opečený buřt.
Lesy jsou ke svým návštěvníkům velmi přátelské, buďte prosíme i vy k nim a dodržujte návštěvní řád, pořádek a klid.