Vyhledat
Menu
Sdílet
Oblíbené

Společenské centrum Uffo

Od konce roku 2010 slouží v Trutnově místním i návštěvníkům města nové Společenské a kulturní centrum Trutnovska Uffo. Jedná se o multifunkční zařízení, unikátní kulturní prostor pro divadlo, koncerty, výstavy, plesy, kongresy a další kulturní a společenské akce. Z nabídky centra je bezesporu jedničkou odvážný a pestrý program novodobého mezinárodního cirkusového festivalu Cirk-UFF, pořádaného na přelomu května a června.  

 

Trutnov Společenské centrum UFFO

Název Uffo

Posedět lze ve zdejší kavárně a možné je využít i podzemní garáže se zhruba osmi desítkami míst. Názvem Uffo vzdává centrum hold významnému trutnovskému rodákovi – Uffo Hornovi, který v 19. století působil ve městě, i mimo něj, v oblasti kultury i politiky. 

Stavba roku

Výstavba nového centra Uffo začala v říjnu 2008. Slavnostní zahájení stavby proběhlo poklepáním na základní kámen, který sem byl dopraven z nejvyšší hory Krkonoš – Sněžky. Dokončená budova si díky své modernosti, designu a variabilitě získala řadu ocenění, jakými jsou:  Stavba roku České republiky 2011, Stavba roku Královéhradeckého kraje 2011 nebo Hlavní cena TOP INVEST 2011. Dostala se i do top 168 světových kulturních staveb. 

Galerie Uffo

Galerie Uffo je součástí budovy Společenského centra Trutnovska pro kulturu a volný čas Uffo. Vlastní galerie je velkorysým architektonickým prostorem, který se odlišuje od klasických výstavních interiérů. Výstavní plocha se rozkládá na 300 m2, z frontální strany a boků je orámována skleněnou plochou budovy, zevnitř je zaklenuta obloukovou stěnou.  

Díky tomu je prostor galerie vzdušný a transparentní. Vzniká zde zajímavá konfrontační plocha, která je jako stvořená pro prezentaci současných uměleckých trendů, přes nová média, instalace až po design a architekturu. Koncepce výstavních projektů spočívá v prezentaci současného umění, výběr autorů je zaměřen na mladou generaci, na uznávané osobnosti z české umělecké společnosti i na autory ze zahraničí.  

Galerie se nachází v prvním patře a s přízemím a suterénem je propojena schodištěm a výtahem. Díky tomuto propojení je interiér přístupný a bezbariérový. Je koncipována jako veřejný prostor, který lidé navštěvují nejen jako klasickou galerii, ale i v rámci divadelních představení, koncertů a dalších kulturních a společenských akcí. 

Sochař Michal Gabriel

Prostranství před společenským centrem Uffo zdobí soubor sedmi bronzových soch Michala Gabriela. Soubor soch nazvaný Smečka je vlastnictvím trutnovské radnice. Gabrielova díla lze vidět i na mnoha dalších místech v celé Republice. Vytvořil například okřídleného levharta nad vchodem do prezidentské kanceláře, kašny pro Hradec Králové a Mladou Boleslav či sochy koní pro vodní kaskádu v Praze 6.

Mapa
GPS
50.5633811N, 15.9103336E

Informace

E-mail
Adresa

náměstí Republiky 999
54101 Trutnov