Hledat
Menu
Sdílet
Oblíbené

Společenské centrum Uffo

Od konce roku 2010 slouží v Trutnově místním i návštěvníkům města nové Společenské a kulturní centrum Trutnovska Uffo. Jedná se o multifunkční zařízení, unikátní kulturní prostor pro divadlo, koncerty, výstavy, plesy, kongresy a další kulturní a společenské akce. Z nabídky centra je bezesporu jedničkou odvážný a pestrý program novodobého mezinárodního cirkusového festivalu Cirk-UFF, pořádaného na přelomu května a června.  

 

Trutnov Společenské centrum UFFO

Název Uffo

Posedět lze ve zdejší kavárně a možné je využít i podzemní garáže se zhruba osmi desítkami míst. Názvem Uffo vzdává centrum hold významnému trutnovskému rodákovi – Uffo Hornovi, který v 19. století působil ve městě, i mimo něj, v oblasti kultury i politiky. 

Stavba roku

Výstavba nového centra Uffo začala v říjnu 2008. Slavnostní zahájení stavby proběhlo poklepáním na základní kámen, který sem byl dopraven z nejvyšší hory Krkonoš – Sněžky. Dokončená budova si díky své modernosti, designu a variabilitě získala řadu ocenění, jakými jsou:  Stavba roku České republiky 2011, Stavba roku Královéhradeckého kraje 2011 nebo Hlavní cena TOP INVEST 2011. Dostala se i do top 168 světových kulturních staveb. 

Galerie Uffo

Galerie Uffo je součástí budovy Společenského centra Trutnovska pro kulturu a volný čas Uffo. Vlastní galerie je velkorysým architektonickým prostorem, který se odlišuje od klasických výstavních interiérů. Výstavní plocha se rozkládá na 300 m2, z frontální strany a boků je orámována skleněnou plochou budovy, zevnitř je zaklenuta obloukovou stěnou.  

Díky tomu je prostor galerie vzdušný a transparentní. Vzniká zde zajímavá konfrontační plocha, která je jako stvořená pro prezentaci současných uměleckých trendů, přes nová média, instalace až po design a architekturu. Koncepce výstavních projektů spočívá v prezentaci současného umění, výběr autorů je zaměřen na mladou generaci, na uznávané osobnosti z české umělecké společnosti i na autory ze zahraničí.  

Galerie se nachází v prvním patře a s přízemím a suterénem je propojena schodištěm a výtahem. Díky tomuto propojení je interiér přístupný a bezbariérový. Je koncipována jako veřejný prostor, který lidé navštěvují nejen jako klasickou galerii, ale i v rámci divadelních představení, koncertů a dalších kulturních a společenských akcí. 

Sochař Michal Gabriel

Prostranství před společenským centrem Uffo zdobí soubor sedmi bronzových soch, nazvaný Smečka. Je dílem známého sochaře Michala Gabriela. Jeho díla lze spatřit i na dalších místech v Trutnově, například u kina Vesmír, kde vytvořil pomník českému státníkovi Václavu Havlovi nebo před Galerií města Trutnova, kde pózuje stříbrný Lev. 

Práce Michala Gabriela se prolíná celou Českou republikou. Realizoval mimo jiné monumentální vrata Veletržního paláce v Praze, sochu okřídleného levharta nad vchod do Kanceláře prezidenta republiky na Pražském hradě, sousoší čtyř koní pro vodní kaskádu v Dejvicích, interiér pavilonu indonéské džungle v pražské ZOO, v roce 2022 také nerezový technologicky unikátní pomník Karla IV. v Karlových Varech a další veřejné i soukromé zakázky.

Mapa
GPS
50.5633811N, 15.9103336E

Informace

E-mail
Adresa

náměstí Republiky 999
54101 Trutnov

Také stojí za návštěvu

Historické centrum
Historické jádro města je od roku 1990 městskou památkovou zónou. Tvoří ji nepravidelný, dodnes patrný oválný útvar...
Umění a kultura
Malé soukromé muzeum s velkou tkalcovnou a výtvarnou dílnou v Domě pod jasanem v Trutnově – Voletinách je místem, kde...
Umění a kultura
Galerie Draka je unikátní galerií zasvěcenou tvorovi z pověstí o založení města Trutnova – drakovi. Přestože její...