Hledat
Menu
Sdílet
Oblíbené

Kaple sv. Josefa ve Slavětíně

Obnovená kaple sv. Josefa ve Slavětíně u Trutnova v obci Radvanice získala Čestné uznání v soutěži Stavba roku 2021. Její kouzlo tkví nejenom v samotné rekonstrukci, ale zejména v jejím propojení s uměním v tom nejširším slova smyslu. Interiér dotváří vzdušné drátěné postavy Veroniky Psotkové, u vchodu kvete ocelová lilie od Michala Gabriela, v blízkosti stojí Poeziomat. Kaple je součástí širokého kulturního dění v EPO 1 – centru současného umění v Trutnově, se kterým je propojená i osobností zakladatele.

Trutnov, Radvanice, Slavětín, Kaple sv. Josefa

Velcí podporovatelé umění z Trutnova Rudolf a Renata Kasperovi zachránili slavětínský svatostánek před zkázou a zrekonstruovali nejenom budovu, ale vtiskli jí i nového ducha. Na upraveném prostranství na konci světa kvete vedle vchodu do kaple ocelová lilie od akademického sochaře Michala Gabriela. Je to jedno z děl z ocelových lamel, která vznikají ve spolupráci umělce a továrny KASPER KOVO. Vzdušné drátěné figury Veroniky Psotkové vychází z inspirace původním oltářem, kde byl ústřední postavou svatý Josef s Ježíškem. Třetí postavou je nezbytná Panna Marie. Ostatní už jsou nadpozemští andělé.

Prostřednictvím manželů Kasperových je slavětínská kaple úzce spojená s jejich dalším uměleckým počinem, a to galerií Centrum současného umění EPO 1, která vznikla v historické budově první elektrárny v Trutnově Poříčí.

Do kaple tvůrci situovali také svůj ArtPoint, kde se každou první sobotu v měsíci konají kulturní akce všech žánrů.

V roce 2023 se můžete těšit třeba na nový poeziomat, přednášku Tomáše Šebka z Lékařů bez hranic, Šimona Pánka z Člověka v tísni nebo Miroslava Černého, autora knihy Němá planeta o mizejících jazycích. Koncertem potěší Dorota Barová, Katarzia, Jiří Stivín a tajemný adventní koncert
 

Mapa
GPS
50.5760236N, 16.0264972E
Otevírací doba / Vstupné

Běžně uzavřeno, přístupné v době konání akcí

Informace

E-mail
Adresa

Radvanice, Slavětín