Hledat
Menu
Sdílet
Oblíbené

Centrum současného umění EPO1

Centrum současného umění EPO1 je jiné. Na rozdíl od mnoha výtvarných galerií jej neobklopují významné historické budovy a krásná historická centra. Stojí tak trochu stranou, na východním okraji Trutnova. EPO1 je centrem plným energie, a to doslova. Název EPO1, tedy Elektrárna Poříčí 1, totiž odkazuje k původní funkci více než sto let starého objektu. Historická budova bývalé prvorepublikové elektrárny se nyní přetváří v umělecké centrum disponující rozsáhlou výstavní plochou 3 400 metrů čtverečních. 

Trutnov, Poříčí, Centrum současného umění EPO1

Myšlenka EPO1, které je největší soukromou galerií v České republice, se zrodila v hlavách Rudolfa Kaspera, majitele a jednatele firmy Kasper Group a jeho manželky Renaty. Nevyužitý objekt nabitý geniem loci jim učaroval natolik, že se rozhodli přetavit sny a vize v realitu. V tu chvíli se začala psát první kapitola EPO1.

Historický objekt, jehož dominantami jsou obrovská turbínová hala či rozvodna s technickými prvky, prošel rozsáhlou rekonstrukcí. Na jejím konci stojí monumentální výtvarná galerie nadregionálního významu zaměřující se na středoevropský prostor současného a moderního umění.  Ať už jde o sochy, malby, instalace či fotografie. 

Jednou z hlavních myšlenek a cílů EPO1 je podporovat mladé umělce a zprostředkovat jejich díla veřejnosti v prostorech galerie. Právě s tímto záměrem vznikl projekt Fresh Power, v rámci kterého centrum nakupuje sochy od tvůrců nejmladší generace a buduje tak pestrou a dynamickou sbírku, která je součástí stále expozice. 

Stopy EPO1 ale nejsou patrné pouze v prostoru galerie či jejím bezprostředním okolí. V rámci projektu Power for Space instaluje (EPO1) sochy do veřejného prostoru, kde je mohou potkat jak náhodní kolemjdoucí, tak milovníci umění, jdoucí cíleně za nimi.

Aktivity EPO1 přesahují hranice výtvarného umění.

V rámci projektu ArtPoint, pořádá v nedaleké kapli sv. Josefa v malé vesničce Slavětín, kulturní akce komornějšího charakteru. Zejména koncerty, přednášky, performance či autorská čtení.

EPO1 však ve svých velkolepých prostorách neopomíná ani minulost budovy. Stálá expozice se věnuje historii poříčské elektrárny, která sahá až do roku 1912 i výrobě elektrické energie na Trutnovsku.

Než vyrazíte do hor, nechte se nabít energií z umění v EPO1! Do kopce to pak půjde snáz. Osvěžíte se nejen uměleckými díly, ale vše potřebné najdete i ve zdejší kavárně.

Prozkoumat EPO1

Kaple Sv. Josefa ve Slavětíně 

Kaple sv. Josefa ve Slavětíně, zdánlivě zcela odlišný prvek, je jakýmsi "detašovaným" pracovištěm EPO1. Nově zrekonstruovaná a moderním interiérem vybavená kaple týchž investorů se každou první sobotu v měsíci mění v kulturní stánek se svébytným komorním programem.

Více o kapli Sv. Josefa
 

 

Mapa
GPS
50.5775464N, 15.9573744E

EPO 1 v areálu objektu Elektrárenská 322

Otevírací doba / Vstupné

Galerie současného umění EPO1 se slavnostně otevírá 24. 5. 2023

Informace

E-mail
Adresa

Trutnov - Poříčí, Elektrárenská 322

Také stojí za návštěvu

Umění a kultura
Galerie města Trutnova byla oficiálně založena 1. ledna 1997. Ke své činnosti spojené s obohacením kulturního života ve...
<>
Umění a kultura
Od konce roku 2010 slouží v Trutnově místním i návštěvníkům města nové Společenské a kulturní centrum Trutnovska Uffo...
<>