Hledat
Menu
Sdílet
Oblíbené

Podzemí v městském parku

Ze středověké pověsti z kroniky Simona Hüttla se dozvídáme, jak míšeňští horníci kolem roku 1511 hledali v dolní části nynějšího městského parku zlato, avšak namísto zlata narazili na silný podzemní pramen a ten jim v dalším hledání zabránil.

Trutnov, podzemí v městském parku

Již vyhloubenou, 12 sáhů (=23 m) dlouhou štolu místo toho Trutnovští využili při stavbě vodovodu. Ale až ve druhé polovině 16. století. Stavitel Hans Schreyber z Volanova vybudoval vodovod s jímacím zařízením, který odtud dřevěným potrubím o délce 370 metrů vedl pramenitou vodu na náměstí do veřejných kašen, do lázní i do pivovaru. Byl to tak nejstarší trutnovský vodovod, na jehož výstavbu přispěl i tehdejší majitel panství Kryštof z Gendorfu 20 kop českých grošů, což byla částka, kterou dostával jako roční poplatek od města.
Trutnovské podzemí se nachází přibližně 7 metrů pod povrchem. Chodba je vylámána v červeném permském pískovci, v hornině, která však neobsahuje žádné využitelné nerostné suroviny, jako například kovové rudy, jejichž hledání a těžba byly v minulosti důvodem vzniku chodby.
Pokud Vás tedy tajuplná místa v podzemí lákají a nebojíte se nahlédnout pod povrch země, můžete využít naši nabídku komentovaných prohlídek a v letních měsících sejít do podzemí trutnovského městského parku, kde budete moci prozkoumat jak nejstarší dochované kamenné části tohoto podzemí, tak i cihlové úseky, pocházející z posledních úprav v období konce století devatenáctého. 

Mapa
GPS
50.5577417N, 15.9113050E
Otevírací doba / Vstupné

Při komentovaných prohlídkách v letních měsících:

8.7., 22.7., 5.8.,19.8. 2024