Hledat
Menu
Sdílet
Oblíbené

Krakonošova kašna

Do roku 1605 stála na zdejším náměstí pouze kašna dřevěná. Následně dostal Trutnov kašnu novou, kterou 100 let zdobil drak z bílého pískovce. Od roku 1892 dominuje trutnovskému náměstí Krakonošova kašna, která byla postavena na místě dřívější Dračí studny, jak se kašně s drakem říkalo. 
 

Trutnov Krakonošova kašna

Krakonošova kašna byla vytvořena podle návrhu J. Kirschnera, profesora trutnovské reálky a tvoří ji žulová nádrž, pískovcové jádro a kovová, více než dvoumetrová, klasicky pojatá plastika Pána hor. V průběhu stavby kašny byla do prostředního kamene vložena plechová schránka s listinnými údaji o stavbě. 

Původní plastika ze zinkové litiny vznikla v berlínské umělecké slévárně A. Castnera. Roku 2001 byla stářím již značně poškozená socha nahrazena bronzovou replikou z dílny Jindřicha Janečka z Vamberka. Postavu Krakonoše od roku 2015 opět doplňují i čtyři menší skulptury trpaslíků – gnómů, které byly původně na kašně také umístěny, ale jenž v průběhu 2. pol. 20. stol. odvál čas neznámo kam. Autorkou replik je trutnovská rodačka Paulina Skavova.

Mapa
GPS
50.5606786N, 15.9130347E