Hledat
Menu
Sdílet
Oblíbené

Krakonošova kašna

Do roku 1605 stála na zdejším náměstí pouze kašna dřevěná. Následně dostal Trutnov kašnu novou, kterou 100 let zdobil drak z bílého pískovce. Od roku 1892 dominuje trutnovskému náměstí Krakonošova kašna, která byla postavena na místě dřívější Dračí studny, jak se kašně s drakem říkalo. 
 

Trutnov Krakonošova kašna

Krakonošova kašna byla vytvořena podle návrhu J. Kirschnera, profesora trutnovské reálky a tvoří ji žulová nádrž, pískovcové jádro a kovová, více než dvoumetrová, klasicky pojatá plastika Pána hor. V průběhu stavby kašny byla do prostředního kamene vložena plechová schránka s listinnými údaji o stavbě. 

Původní plastika ze zinkové litiny vznikla v berlínské umělecké slévárně A. Castnera. Roku 2001 byla stářím již značně poškozená socha nahrazena bronzovou replikou z dílny Jindřicha Janečka z Vamberka. Postavu Krakonoše od roku 2015 opět doplňují i čtyři menší skulptury trpaslíků – gnómů, které byly původně na kašně také umístěny, ale jenž v průběhu 2. pol. 20. stol. odvál čas neznámo kam. Autorkou replik je trutnovská rodačka Paulina Skavova.

Mapa
GPS
50.5606786N, 15.9130347E

Také stojí za návštěvu

Historické centrum
Historické jádro města je od roku 1990 městskou památkovou zónou. Tvoří ji nepravidelný, dodnes patrný oválný útvar...
<>
Církevní památky
Nepřehlédnutelnou dominantu města představuje kostel Narození Panny Marie. Klasicistní novostavba s pozdně barokními...
<>
Umění a kultura
Budova Muzea Podkrkonoší se nachází v centru města, ve Školní ulici, vedle kostela Narození Panny Marie. Jeho expozice...
<>