Hledat
Menu
Sdílet
Oblíbené

Muzeum Podkrkonoší

Budova Muzea Podkrkonoší se nachází v centru města, ve Školní ulici, vedle kostela Narození Panny Marie. Jeho expozice je velmi rozmanitá. Muzeum nabízí jak dlouhodobé expozice, tak krátkodobé výstavy, pořádá vernisáže, semináře a pravidelné čtvrteční besedy a přednášky na nejrůznější témata ze života a historie města a jeho okolí. V přízemí muzea je umístěn originál sochy Josefa II., jejíž kopie je k vidění na Krakonošově náměstí. Chodby muzea zdobí historické pamětní desky z trutnovských pomníků.

Trutnov Muzeum Podkrkonoší

Trutnovský hrad

Klasicistní budova, ve které dnes Muzeum Podkrkonoší sídlí, vyrostla v polovině 19. století na základech gotického hradu, přestavěného v 16. století na renesanční zámek, později využívaný také jako solnice nebo škola. Z hradu se do současnosti dochovaly pouze gotické suterénní prostory, ve kterých je provozována restaurace „Pod hradem“. Připomíná jej i výhodné umístění na skalnatém ostrohu nad řekou Úpou. Hrad to nebyl nikterak velký a svou rozlohou patrně nepřesáhl plochu dnešního muzea, ale ve své době se stal důležitým obranným uzlem městského opevnění. 
Počátky trutnovského hradu spadají zřejmě do druhé poloviny 13. století, ovšem první spolehlivé zprávy o jeho existenci pocházejí až ze století následujícího. Trutnovský hrad např. zmiňuje ve svém životopise Vita Caroli císař Karel IV., když jej vyjmenovává spolu s dalšími lokalitami, které musel jako markrabí moravský po svém návratu do Čech v roce 1338 s velkými náklady a úsilím získat zpět ze zástavního držení. Na počátku 16. století, za Šumburků, hrad nechvalně proslul ražbou falešných mincí.

Zámek

Po roce 1547 byl hrad přestavěn Kryštofem z Gendorfu na renesanční zámek, avšak za třicetileté války jej poničili Švédové. Objekt poté chátral a sloužil jako skladiště soli. Přesto jej ještě při nevolnickém povstání v roce 1775 využili trutnovští měšťané k ukrytí důležitých listin a cenností. V letech 1851–1853 byl bývalý zámek přestavěn na školu. V roce 1866 budova sloužila jako lazaret pro raněné vojáky z bitvy u Trutnova, které tu osobně navštívil rakouský císař František Josef I. Muzeum sídlí v objektu od roku 1927. 
 

Mapa
GPS
50.5619456N, 15.9134764E
Otevírací doba / Vstupné

úterý až neděle od 9 do 12 a od 13 do 17 hodin

Informace

Adresa

Školní ulice 150
541 01 Trutnov

Také stojí za návštěvu

Historické centrum
Historické jádro města je od roku 1990 městskou památkovou zónou. Tvoří ji nepravidelný, dodnes patrný oválný útvar...
Umění a kultura
Galerie města Trutnova byla oficiálně založena 1. ledna 1997. Ke své činnosti spojené s obohacením kulturního života ve...
Umění a kultura
Galerie Draka je unikátní galerií zasvěcenou tvorovi z pověstí o založení města Trutnova – drakovi. Přestože její...