Hledat
Menu
Sdílet
Oblíbené

Památník Uffo Horna

Uffo Horn byl trutnovský básník, dramatik a revolucionář. V roce 1889 mu nechalo město v hlavní části Městských sadů vystavět památník, který byl kvůli několika změnám režimů přesouván z místa na místo. Po vzniku Československa se ocitl na náměstí, ale jen kvůli tomu, aby byl využit podstavec po odstraněné soše císaře Josefa II. Později byl i s podstavcem přesunut zase do parku, jenže úplně na okraj, bokem od cesty. Zpátky na původní místo se Hornův památník navrátil až po roce 2000. 

Trutnov, Památník Uffo Horna

Uffo Horn se narodil ve zdejší národnostně smíšené rodině roku 1817,  avšak celý život se prohlašoval výhradně Čechem a ctil české dějiny. To se projevilo i v jeho literárních dílech a zastupování českého národa při různých příležitostech. V revolučním roce 1848 se Horn dokonce stal velitelem národní gardy a vedl ji na pomoc Praze. Uffo Horn tak patří k nejvýznamnějším osobnostem trutnovských dějin.

V 90. letech 20. století byla po Uffu Hornovi pojmenována ulice na Červeném Kopci v Trutnově a v roce 2010 nové trutnovské společenské centrum UFFO s divadelní kavárnou. Uffo Horn zemřel ve 43 letech. Jeho hrob na místním hřbitově zdobí náhrobek s jeho reliéfem a lkající múzou od pražského sochaře Tomáše Seidana.

Mapa
GPS
50.5574289N, 15.9106925E

Také stojí za návštěvu

Historické centrum
Historické jádro města je od roku 1990 městskou památkovou zónou. Tvoří ji nepravidelný, dodnes patrný oválný útvar...
Přírodní zajímavosti
Park založený v roce 1890 na úbočí kopců Janský vrch a Šibeník je kouzelným místem pro krátkou procházku i půldenní...
Vojenské památky
Kaple sv. Jana Křtitele (Janská kaple) byla postavena z iniciativy Jana Mořice Dreyschocka na Janském vrchu v roce 1714...