Hledat
Menu
Sdílet
Oblíbené

Památník židovské synagogy a hřbitova

V Trutnově stávala výstavná synagoga, která by v současné době patřila k nejvýznamnějším městským památkám. O takzvané Křišťálové noci z 9. na 10. listopadu 1938 ale synagogu zničili nacisté. Stejný osud postihl tentýž den i místní židovský hřbitov z roku 1870, který se nacházel na západním úpatí vrchu Šibeník. Pogrom, který zasáhl celou tehdejší německou říši, dnes připomíná pietně upravené místo pod trutnovským městským parkem. 

Trutnov Památník židovské synagogy a hřbitova

Synagoga

Synagoga stála v Trutnově pouhých 53 let, od roku 1885 do roku 1938. Postavena byla v maurském stylu podle návrhu trutnovského stavitele Konráda Kühna. V chrámovém prostoru se nacházelo 176 sedadel jen pro muže, ze kterých bylo 160 pronajato. Výtěžek z pronájmu byl určen na udržování synagogy. Zbývajících 16 míst bylo vyhrazeno pro hosty.
Galerie, s kapacitou 120 míst, pak byla určena ženám. Ty se však přímo bohoslužebných obřadů neúčastnily.
Strop i stěny synagogy byly zdobeny mozaikovými ornamenty. Celý chrámový prostor ozařoval 24 ramenný lustr se sto žárovkami.

Pietní místa

Prostor bývalé trutnovské synagogy, ze které zůstaly jen skromné pozůstatky základů, je dnes pietně upraven. Dne 11. listopadu 1998 zde byl odhalen památník. Také v místech někdejšího židovského hřbitova byl 12. října 1995 odhalen památník ve tvaru hřbitovní brány, tvořené dvěma nahrubo opracovanými dvoumetrovými kamennými sloupy, překlenutými v horní části třetím kamenem, který je horizontálně spojuje. Památník nese český, německý a hebrejský nápis a je kontinuálně udržován a obnovován. Násilí proti židovskému obyvatelstvu připomíná též památník jednačtyřiceti židovských dívek, umučených za druhé světové války nacisty ve zdejším pracovním táboře, nacházející se na trutnovském hřbitově.

 

Mapa
GPS
50.5591264N, 15.9129247E

Také stojí za návštěvu

Církevní památky
Roku 1875 byl na Horním Předměstí vybudován nový městský hřbitov. Dominantou nově vzniklého hřbitova je v novorománském...
Historické centrum
Historické jádro města je od roku 1990 městskou památkovou zónou. Tvoří ji nepravidelný, dodnes patrný oválný útvar...
Umění a kultura
Budova Muzea Podkrkonoší se nachází v centru města, ve Školní ulici, vedle kostela Narození Panny Marie. Jeho expozice...