Hledat
Menu
Sdílet
Oblíbené

Sousoší Svržení sv. Jana Nepomuckého a Svaté Rodiny

Barokní sousoší Svržení sv. Jana Nepomuckého z roku 1728 patří k nemnoha dochovaným sochařským památkám Trutnova. Vzniklo v dílně Jiřího Pacáka, současníka Matyáše Bernarda Brauna, působícího v nedalekém Kuksu. Sousoší se nachází v Horské ulici naproti poště, v místech někdejšího mostu přes Mlýnský náhon. Mlýnský náhon byl během rekonstrukce pěší zóny symbolicky obnoven. 

Trutnov, Svržení sv. Jana Nepomuckého

Sousoší Svržení svatého Jana Nepomuckého

Sousoší v minulosti několikrát změnilo stanoviště. Ještě po 2. světové válce se zvedalo na mostu přes Mlýnský náhon, aby se roku 1973 přemístilo mezi tehdejší polikliniku a lázně na pravý břeh Úpy, než bylo posléze opět vráceno na původní prostor proti poště. 

Sousoší Svaté Rodiny

Mezi budovou muzea a kostelem Narození Panny Marie se nachází další plastika, která je Pacákově dílně připisována. Je to sousoší Svaté Rodiny z roku 1730. Bratři Pacákové působili kromě Šporkova Kuksu také v Žirči a na dalších místech tehdejšího žirečského jezuitského panství, např. v nedalekém Žacléři.

Mapa
GPS
50.5614000N, 15.9118000E

Informace

Adresa

Horská ulice
Trutnov

Také stojí za návštěvu

Církevní památky
Nepřehlédnutelnou dominantu města představuje kostel Narození Panny Marie. Klasicistní novostavba s pozdně barokními...
<>
Historické centrum
Historické jádro města je od roku 1990 městskou památkovou zónou. Tvoří ji nepravidelný, dodnes patrný oválný útvar...
<>
Umění a kultura
Galerie města Trutnova byla oficiálně založena 1. ledna 1997. Ke své činnosti spojené s obohacením kulturního života ve...
<>