Hledat
Menu
Sdílet
Oblíbené

Voletinský okruh

Příjemná a klidná turistická procházka vede po zpevněných lesních a polních cestách. Z místní části Trutnova Voletin vyjdete po žluto-bílé místní turistické značce nejprve mezi vesnickou zástavbou po jednotlivých zastaveních obnovené křížové cesty. Pokračujete do lesa, luk a polí. 

Celková délka je 8,4 km, výškové rozdíly jsou vlídné. Okruh je vhodný pro všechny skupiny turistů. V místě je možnost parkování.

Trutnov, Voletinský okruh, Voletiny, kostel sv. Josefa a hřbitov

O trase

I když je popsaná cesta klidná a nenáročná, neznamená to, že během ní neuvidíte spoustu zajímavých věcí. Protože ve Voletinách je místní restaurace otevřená zejména pro místní, to znamená převážně večer a o víkendech odpoledne, je lépe vzít si pořádnou svačinu s sebou a občerstvit se třeba v lesním altánu. Určitě doporučujeme rezervovat si asi hodinu času navíc a navštívit Tkalcovnu s muzejní expozicí. Prohlídka vás pohladí po duši.

Zajímavosti

  1. Škola – první dřevěná škola byla postavena již v roce 1788 v budově čp. 13. Nová budova byla postavena v roce 1871 ve své nynější podobě.
  2. Křížová cesta – zrekonstruovaná nákladem města Trutnov v roce 2006. Je tvořena pískovcovými sloupky s kovovým křížkem a barevným obrázkem.  Původní na plechu malované obrázky se nedochovaly, při obnově byly jako předloha použity novější, určené pro výuku náboženství.
  3. Altán – vybudovaný Lesy ČR je cca 600 m od místa obratu okruhu a nabízí odpočinek, přístřeší, posezení, ohniště i možnost přípravy vlastního občerstvení a ozvláštnění výletu.
  4. Boží muka se sochami sv. Jana a P. Marie byla zhotovena Trutnovským kamenosochařem Spatenkou v roce 1891 nákladem manželů Rudolfových z Voletin. Zcela obnovena byla městem Trutnov v roce 2004. Texty jsou rekonstruovány ze zbytků původních.
  5. Tkalcovna s muzejní expozicí v Domě pod jasanem – nedaleko Božích muk se nachází interaktivní muzeum (jedna z mála připomínek slavné tkalcovské minulosti Trutnova), ve kterém si prohlédnete exponáty tkalcovských stavů a věcí běžného venkovského života z přelomu 19. a 20. st. Na většinu exponátů si můžete sáhnout a vyzkoušet, jak pracují. Součástí je i výtvarná dílna. Prohlídky květen–září od úterý do soboty 10-15 hod., jinak po telefonické domluvě.  www.dumpodjasanem.cz, tel. 736 275 025
  6. Kaple Sv. Václava – soudobá sakrální stavba místního podnikatele p. Luboše Burkoně s přesahem mimo jeho obor, vystavěná nákladem společnosti Farmers. Byla nominovaná do soutěže Stavba roku 2016. Stěny jsou z pískovcového nepravidelného haklíkového zdiva, střechu tvoří dřevěné trámy a prkna.
  7. Kamenný kříž v Mentzlově ulici s reliéfem Piety pochází z roku 1898 a jeho autorem byl opět F. Spatenka z Trutnova. Původní německé texty byly po roce 1945 vandalsky osekány, takže již není možné zjistit jejich podobu. Kříž byl opraven v letech 2002-3.
  8. Kaple Sv. Josefa a Voletínský hřbitov – malý kostelík, který byl vybudován na náklady obce v letech 1896–1897, aby sloužil voletinským občanům pro církevní účely. Jedná se o pseudorománskou jednolodní stavbu čtvercového půdorysu.  V roce 2004 započala rekonstrukce kostela a znovu vysvěcen byl 22.3.2009.
  9. Památník padlých v 1. sv. válce pochází ze sochařské dílny Emila Schwantnera a byl odhalen roku 1924. Žulové nápisní desky uvádějí jména celkem 22 padlých, 9 zemřelých na zranění a 6 nezvěstných obyvatel Voletin. Po válce pustl a roku 2004 prošel rekonstrukcí.