Hledat
Menu
Sdílet
Oblíbené

Tkalcovna s muzejní expozicí v Domě pod jasanem

Malé soukromé muzeum s velkou tkalcovnou a výtvarnou dílnou v Domě pod jasanem v Trutnově – Voletinách je místem, kde lze prožít úžasný tvořivý víkend, zjistit, jak to bylo doopravdy s krtečkovými kalhotkami, ze snítky lnu umotat vlastní provázek, zkusit prohodit několik prošlupů na tkalcovském stavu, koupit turistickou známku. Dojedete tam autem nebo dojdete pěšky. 

Trutnov Tkalcovna s muzejní expozicí v Domě pod jasanem

Tkalcovna a muzeum

V Tkalcovně s muzejní expozicí najdete vybavení mnohých dílen dnes téměř zapomenutých řemesel. Tím nejdůležitějším je tkalcovství, o němž se dozvíte vše a vše si také sami na dobových strojích vyzkoušíte na několika snítkách lnu. Vlastnoručně si tak vyrobíte provázek pro štěstí. Zkusíte k rozetkané tkanině napnuté na stavu přidat několik vlastních řad (prošlupů) a s úžasem zjistíte, jak tenkou niť umí šikovná přadlena upříst z vlny na kolovrátku. Majitelka muzea je držitelkou ocenění Mistr tradiční rukodělné výroby v oboru tkalcovství, předení a zpracování vlny a lnu Královéhradeckého kraje za rok 2019.

Výtvarná dílna

Součástí tkalcovny je také výtvarná dílna. Tady si návštěvníci během krátké chvíle vyrobí vlastní upomínkový předmět, třeba mýdlo, plstěného vlněného andílka nebo si pomalují keramický hrnek či triko.
Je také možné cíleně přijet na víkendový workshop důkladněji věnovaný jednomu z řemesel. Pořádají se tu víkendy s tkaním, šitím, pletením košů z proutí či pedigu. Některé z kurzů jsou i rekvalifikační (akreditované).

Pravidelné akce

Velikonoce v muzeu

– v sobotu před Květnou nedělí se v krásné předjarní atmosféře malují vajíčka, zdobí perníky, pletou pomlázky, vytváří dekorace z proutí, nechybí drátované či korálkové ozdoby. Návštěvníci mají možnost po zimním uzavření muzea jako první vidět, co nového je pro nadcházející sezónu připraveno.

Den krkonošských řemesel našich předků

– uprostřed léta, v domě i na zahradě jsou rozprostřeny jednotlivé dílny, kde pod vedením zkušených lektorů vykouzlíte vlastníma rukama podmalbu, drátěný výrobek, keramickou misku, kus proutěného koše, houbu na středověkém pružinovém soustruhu a mnohé další.

Vánoce v muzeu

– začíná advent a je potřeba vyzdobit byt krásnou dekorací, vyrobit drobné dárky, blahopřání nebo jmenovky a nazdobit perníčky. To je opět možné v tkalcovně, kde jsou opět lektoři připravení vám s tím pomoci. Co se poslouchalo a mlsalo se nejenom dozvíte, ale i ochutnáte.
 

Mapa
GPS
50.5857928N, 15.9374661E
Otevírací doba / Vstupné

Květen - červen 

je prohlídka tkalcovny a výtvarné dílny po předchozí telefonické nebo emailové domluvě 

tel. 736 27 50 25 , email:  dumpodjasanem@seznam.cz

Červenec - srpen 

středa - sobota 10-16 hodin, jiný čas si prosím předem domluvte

Vstupné

Prohlídka muzea:

  • Dospělí 90 Kč
  • Děti a studenti 60 Kč
  • Rodinné vstupné 240 Kč
  • Individuální termín mimo otvírací dobu + 50%

Dílna:

  • 90 Kč za výrobek

Informace

Adresa

U Božích muk 22
Trutnov -Voletiny

Také stojí za návštěvu

Umění a kultura
Galerie Draka je unikátní galerií zasvěcenou tvorovi z pověstí o založení města Trutnova – drakovi. Přestože její...
<>
Historické centrum
Historické jádro města je od roku 1990 městskou památkovou zónou. Tvoří ji nepravidelný, dodnes patrný oválný útvar...
<>
Přírodní zajímavosti
Park založený v roce 1890 na úbočí kopců Janský vrch a Šibeník je kouzelným místem pro krátkou procházku i půldenní...
<>