Hledat
Menu
Sdílet
Oblíbené

Kino Vesmír

Kino Vesmír se nachází na Nábřeží Václava Havla čp. 20 v Trutnově. Ve 20. letech minulého století nahradilo kapacitně nedostačující kino v Havlíčkově ulici, které však bylo, až do 70. let 20. století, také v provozu. V letech 2021 - září 2023 prošlo kino celkovou rekonstrukcí. Dne 7. 9. 2023, po dvouleté pauze, přivítalo opět své návštěvníky.

Kino Vesmír

Stavba kina

Stavba kina byla poměrně náročná. Musel kvůli ní být částečně zakryt Mlýnský náhon, který protékal v sousedství budoucího staveniště. Navíc základy budovy musely být vyhloubeny až na skalní podloží do úrovně řečiště Úpy. Velká pozornost byla věnována izolaci kina, aby se zabránilo pronikání spodních vod Mlýnského náhonu. Postavit bylo třeba také vysokou protipožární zeď, která kino oddělovala od sousední Schmidtovy parní čistírny a prádelny. Dne 1. března 1929 zahájilo kino s 500 místy v přízemí a 250 místy na balkoně slavnostně svůj provoz. Stalo se tak za účasti elity města Trutnova a zástupců filmových společností.

Zájem o nové kino byl obrovský. Trutnov byl tehdy jedním z prvních měst v regionu, jehož kino bylo vybaveno moderní zvukovou aparaturou. Po druhé světové válce neslo kino název Stalinovo, později bylo přejmenováno na Vesmír. V letech 1975–1976 prošlo rozsáhlou rekonstrukcí.

Další rekonstrukce se kino Vesmír dočkalo až v letech 2021 - 2023. Nynější prostor disponuje dvěma sály. Velký z nich "Modrá galaxie" pojme až 256 návštěvníků. Druhý, menší sál "Červený trpaslík" má kapacitu 39 sedadel.  Kromě dvou sálů kino nabízí moderní kinematografické zážitky, občerstvení i bezbariérový přístup včetně indukční smyčky, která zlepšuje zvuk lidem se sluchadly.

K příležitosti nedožitých 87.narozenin Václava Havla byla dne 5. října 2023 slavnostně odhalena pamětní deska Václava Havla od akademického sochaře prof. Michaela Gabriela, která zdobí fasádu nového kina.

Filmový festival mladých

Do dějin české kinematografie se zapsalo tím, že se v něm od roku 1963 až do konce 80. let pravidelně konal Filmový festival mladých Trutnov.
V současnosti je jedním z oddělení kulturního zařízení -Společenského centra Trutnovska pro kulturu a volný čas Uffo.

Mapa
GPS
50.5623208N, 15.9169256E

Informace

Adresa

Nábřeží Václava Havla 20
541 01 Trutnov

Také stojí za návštěvu

Umění a kultura
Od konce roku 2010 slouží v Trutnově místním i návštěvníkům města nové Společenské a kulturní centrum Trutnovska Uffo...
<>
Umění a kultura
Galerie Draka je unikátní galerií zasvěcenou tvorovi z pověstí o založení města Trutnova – drakovi. Přestože její...
<>
Historické centrum
Historické jádro města je od roku 1990 městskou památkovou zónou. Tvoří ji nepravidelný, dodnes patrný oválný útvar...
<>