Vyhledat
Menu
Sdílet
Oblíbené

Kino Vesmír

Kino Vesmír se nachází na Nábřeží Václava Havla čp. 20 v Trutnově. Ve 20. letech minulého století nahradilo kapacitně nedostačující kino v Havlíčkově ulici, které však bylo, až do 70. let 20. století, také v provozu. V letech 2021 -2022 prochází celkovou rekonstrukcí a je pro veřejnost uzavřeno.

 

Trutnov Kino Vesmír

Stavba kina

Stavba kina byla poměrně náročná. Musel kvůli ní být částečně zakryt Mlýnský náhon, který protékal v sousedství budoucího staveniště. Navíc základy budovy musely být vyhloubeny až na skalní podloží do úrovně řečiště Úpy. Velká pozornost byla věnována izolaci kina, aby se zabránilo pronikání spodních vod Mlýnského náhonu. Postavit bylo třeba také vysokou protipožární zeď, která kino oddělovala od sousední Schmidtovy parní čistírny a prádelny. Dne 1. března 1929 zahájilo kino s 500 místy v přízemí a 250 místy na balkoně slavnostně svůj provoz. Stalo se tak za účasti elity města Trutnova a zástupců filmových společností. Zájem o nové kino byl obrovský. Trutnov byl tehdy jedním z prvních měst v regionu, jehož kino bylo vybaveno moderní zvukovou aparaturou. Po druhé světové válce neslo kino název Stalino, později bylo přejmenováno na Vesmír. V letech 1975–1976 prošlo rozsáhlou rekonstrukcí.

Filmový festival mladých

Do dějin české kinematografie se zapsalo tím, že se v něm od roku 1963 až do konce 80. let pravidelně konal Filmový festival mladých Trutnov.
V současnosti je jedním z oddělení kulturního zařízení -Společenského centra Trutnovska pro kulturu a volný čas Uffo.

Mapa
GPS
50.5623208N, 15.9169256E

Informace

Adresa

Nábřeží Václava Havla 20
541 01 Trutnov