Hledat
Menu
Sdílet
Oblíbené

Městské hradby

První hradby měl Trutnov zřejmě již na přelomu 13. a 14. století. Zpočátku byly dřevěné, postupně však byly nahrazovány kamennými. Chránily obyvatele před vojenskými vpády, ale také před nejrůznějšími loupeživými bandami. Městské opevnění bylo tvořeno pouze jednou hradební zdí o síle cca 1,5 m, která byla zesílena mohutnými věžemi na jižní, východní a západní straně.
 

Trutnov Městské hradby

Trutnovské brány

Na severní straně bylo město kromě hradeb chráněno i mohutným skalním srázem a Mlýnským náhonem. Vstup do města umožňovaly tři brány. Horní (stávala v dnešní Pražské ulici), Střední (stávala v dnešní Horské ulici) a Dolní (stávala v dnešní Slezské ulici).

Hradby

Hradby sloužily svému účelu až do první poloviny 19. století. Poté byly postupně rozebírány jako vhodný a laciný stavební materiál. Po velkém požáru města v roce 1861 byly bohužel zbořeny i všechny brány.
Dodnes viditelné pozůstatky hradeb najdeme v okolí budovy městského úřadu, v ulici Na Vrchu a zejména v ulici Na Struze. Pozůstatkem po opevnění je i ulice Hluboký Příkop, kde je tento mohutný hradební příkop jasně patrný.
 

Mapa
GPS
50.5619686N, 15.9165122E

Také stojí za návštěvu

Historické centrum
Historické jádro města je od roku 1990 městskou památkovou zónou. Tvoří ji nepravidelný, dodnes patrný oválný útvar...
Přírodní zajímavosti
Park založený v roce 1890 na úbočí kopců Janský vrch a Šibeník je kouzelným místem pro krátkou procházku i půldenní...
Umění a kultura
Galerie Draka je unikátní galerií zasvěcenou tvorovi z pověstí o založení města Trutnova – drakovi. Přestože její...