Vyhledat
Menu
Sdílet
Oblíbené

Městské hradby

První hradby měl Trutnov zřejmě již na přelomu 13. a 14. století. Zpočátku byly dřevěné, postupně však byly nahrazovány kamennými. Chránily obyvatele před vojenskými vpády, ale také před nejrůznějšími loupeživými bandami. Městské opevnění bylo tvořeno pouze jednou hradební zdí o síle cca 1,5 m, která byla zesílena mohutnými věžemi na jižní, východní a západní straně.
 

Trutnov Městské hradby

Trutnovské brány

Na severní straně bylo město kromě hradeb chráněno i mohutným skalním srázem a Mlýnským náhonem. Vstup do města umožňovaly tři brány. Horní (stávala v dnešní Pražské ulici), Střední (stávala v dnešní Horské ulici) a Dolní (stávala v dnešní Slezské ulici).

Hradby

Hradby sloužily svému účelu až do první poloviny 19. století. Poté byly postupně rozebírány jako vhodný a laciný stavební materiál. Po velkém požáru města v roce 1861 byly bohužel zbořeny i všechny brány.
Dodnes viditelné pozůstatky hradeb najdeme v okolí budovy městského úřadu, v ulici Na Vrchu a zejména v ulici Na Struze. Pozůstatkem po opevnění je i ulice Hluboký Příkop, kde je tento mohutný hradební příkop jasně patrný.
 

Mapa
GPS
50.5619686N, 15.9165122E