Hledat
Menu
Sdílet
Oblíbené

Stará radnice

Trutnov měl svou radnici již od konce 16. století. V roce 1861 ji však, jako většinu domů na náměstí, zachvátil požár a tak musela být původní renesanční budova vystavěna znovu, tentokrát ve stylu novogotickém, podle návrhu F. Schmoranze. Přidána jí byla navíc štíhlá věž.

Trutnov Stará radnice

Při opravách radnice v  roce 1925 byla na její boční straně objevena původní sgrafitová výzdoba, která byla obnovena během další rekonstrukce v 80. letech 20. století.

V průběhu 19. a 20. století sídlily v budově radnice různé instituce. Fungovaly zde úřadovny městské samosprávy, vězení i četnická stanice. Až v roce 1987 se tato budova opět vrátila ke svému původnímu účelu a její reprezentační prostory jsou využívány při slavnostních příležitostech.

Při Dračích slavnostech, začátkem května, je na radniční věž slavnostně zavěšována plastika draka, symbolu města, jako připomínka mytických počátků města Trutnova. Visí zde každoročně od jara do podzimu, kdy je slavnostně sundána a uložena do trutnovského podzemí, kde vyčkává na své opětovné vyzdvižení.

K budově radnice se také váže jedna z trutnovských pověstí, ta „O Scholzovi“.
 

Mapa
GPS
50.5610853N, 15.9127344E

Informace

Adresa

Krakonošovo nám. 72
541 01 Trutnov

Také stojí za návštěvu

Historické centrum
Historické jádro města je od roku 1990 městskou památkovou zónou. Tvoří ji nepravidelný, dodnes patrný oválný útvar...
Umění a kultura
Galerie města Trutnova byla oficiálně založena 1. ledna 1997. Ke své činnosti spojené s obohacením kulturního života ve...
Umění a kultura
Galerie Draka je unikátní galerií zasvěcenou tvorovi z pověstí o založení města Trutnova – drakovi. Přestože její...