Hledat
Menu
Sdílet
Oblíbené

Dělostřelecká tvrz Stachelberg

Pevnost Stachelberg, vybudovaná na stejnojmenné hoře nad obcí Babí u Trutnova, měla být po svém dokončení největší dělostřeleckou tvrzí československého pevnostního systému, budovaného před druhou světovou válkou. Její stavba byla zahájena v říjnu 1937, ale jejímu úplnému dokončení zabránily události spojené s mnichovskou dohodou a zánikem Československa v roce 1938. 

Trutnov Dělostřelecká tvrz Stachelberg

Pevnost

Pevnost je pro návštěvníky přístupná v pěchotním srubu T-S 73, jediném vybetonovaném objektu na pevnosti. Nachází se zde historická expozice s bohatou fotografickou a výkresovou dokumentací, nechybějí modely pevnostních objektů a ukázky výzbroje. Ke shlédnutí je i plastický stůl o rozměrech 8x2,5 metru, zachycující dělostřeleckou tvrz Stachelberg po dostavbě. Po zdolání dvou set schodů lze z expozice sestoupit do dříve nepřístupného podzemí, které tvoří labyrint rozestavěných chodeb a sálů. 

Naučná stezka

Zážitky doplní trasa naučné stezky po blízkých pevnostních objektech, které zde tvoří kompaktní linii se značnou vojensko-historickou hodnotou.

Rozhledna

V těsné blízkosti Stachelbergu se nachází  rozhledna Eliška, navozující představu typické vojenské pozorovatelny, která se nachází v nadmořské výšce 632 metrů. Její výška dosahuje 24,5 metrů a nabízí výhledy na Libavské sedlo - mohutnou zemskou bránu spojující Slezsko s českým vnitrozemím, Vraní, Jestřebí a Orlické hory a krkonošské podhůří.

Geofun

V blízkosti rozhledny je počátek 9 km dlouhého výletu zpět do Trutnova, který pomocí chytrého telefonu a aplikace Geofun ozvláštní hra Životní let Igo Etricha.

Mapa
GPS
50.6305975N, 15.9118875E
Otevírací doba / Vstupné

10:00 – 12:00
13:00 – 17:00

Otevřeno v tyto dny:

  • květen a září: soboty, neděle a státní svátky

  • červen: čtvrtky, pátky, soboty a neděle

  • červenec a srpen: denně mimo pondělí

  • říjen: soboty a 28.10.

  • listopad a prosinec: pouze v sobotu ve 13:00 (24. až 31.12. denně)

Vstupné

140 Kč, dospělí
80 Kč, děti, studenti
400 Kč, rodinné

Také stojí za návštěvu

Historické centrum
Historické jádro města je od roku 1990 městskou památkovou zónou. Tvoří ji nepravidelný, dodnes patrný oválný útvar...
Přírodní zajímavosti
Park založený v roce 1890 na úbočí kopců Janský vrch a Šibeník je kouzelným místem pro krátkou procházku i půldenní...
Přírodní zajímavosti
Dolce u Trutnova jsou báječným místem! Je možné zde lenošit na pláži nebo lavičkách i u kiosku s občerstvením. Právě tak...