Hledat
Menu
Sdílet
Oblíbené

Dělostřelecká tvrz Stachelberg

UPOZORNĚNÍ NA OMEZENOU OTEVÍRACÍ DOBU V ROCE 2022

V roce 2022 je tvrz otevřená pouze v období od 2. 4, do 10. 7., a to z důvodů úplné uzavírky komunikace Babí - Prkenný Důl (rekonstrukce). Venkovní areál a naučná stezka zůstanou přístupné po běžných turistických cestách.

Pevnost Stachelberg, vybudovaná na stejnojmenné hoře nad obcí Babí u Trutnova, měla být po svém dokončení největší dělostřeleckou tvrzí československého pevnostního systému, budovaného před druhou světovou válkou. Její stavba byla zahájena v říjnu 1937, ale jejímu úplnému dokončení zabránily události spojené s mnichovskou dohodou a zánikem Československa v roce 1938. 

Trutnov Dělostřelecká tvrz Stachelberg

Pevnost

Pevnost je pro návštěvníky přístupná v pěchotním srubu T-S 73, jediném vybetonovaném objektu na pevnosti. Nachází se zde historická expozice s bohatou fotografickou a výkresovou dokumentací, nechybějí modely pevnostních objektů a ukázky výzbroje. Ke shlédnutí je i plastický stůl o rozměrech 8x2,5 metru, zachycující dělostřeleckou tvrz Stachelberg po dostavbě. Po zdolání dvou set schodů lze z expozice sestoupit do dříve nepřístupného podzemí, které tvoří labyrint rozestavěných chodeb a sálů. 

Naučná stezka

Zážitky doplní trasa naučné stezky po blízkých pevnostních objektech, které zde tvoří kompaktní linii se značnou vojensko-historickou hodnotou.

Rozhledna

V těsné blízkosti Stachelbergu se nachází  rozhledna Eliška, navozující představu typické vojenské pozorovatelny, která se nachází v nadmořské výšce 632 metrů. Její výška dosahuje 24,5 metrů a nabízí výhledy na Libavské sedlo - mohutnou zemskou bránu spojující Slezsko s českým vnitrozemím, Vraní, Jestřebí a Orlické hory a krkonošské podhůří.

Geofun

V blízkosti rozhledny je počátek 9 km dlouhého výletu zpět do Trutnova, který pomocí chytrého telefonu a aplikace Geofun ozvláštní hra Životní let Igo Etricha.

Mapa
GPS
50.6305975N, 15.9118875E
Otevírací doba / Vstupné

10:00 – 12:00
13:00 – 17:00

Otevřeno v tyto dny:

  • květen a září: soboty, neděle a státní svátky

  • červen: čtvrtky, pátky, soboty a neděle

  • červenec a srpen: denně mimo pondělí

  • říjen: soboty a 28.10.

  • listopad a prosinec: pouze v sobotu ve 13:00 (24. až 31.12. denně)

Vstupné

140 Kč, dospělí
80 Kč, děti, studenti
400 Kč, rodinné