Hledat
Menu
Sdílet
Oblíbené

Procházka po starých trutnovských pověstech

Město Trutnov má unikátní soubor pověstí, které zapsal zdejší kronikář Simon Hüttel již v 16. století. Tato procházka vás provede všemi těmi památnými místy. Není to však jenom obyčejné stopování pověstí, zavedeme vás do lokalit, které stojí za bližší prozkoumání. Je to především krásný městský park, centrum města a zejména památná Dračí ulička.

Trutnov, Po starých trutnovských pověstech, Dračí ulička

Procházka začíná na Krakonošově náměstí u budovy Staré radnice. S touto budovou je spojená Pověst o Šolcovi. To byl v 16. století bohatý chlapík, který pro své bohatství kul různé pikle. A to se mu nevyplatilo. Ještě po smrti běhal po Trutnově a strašil.

Další kroky vedou do Havlíčkovy ulice k domu č.p. 8, kde je ukrytý Světélkující poklad. O jeho nález byste se však snažili marně. Podaří se to až jedenáctému majiteli domu.

Průchodem ve frontě domů a přes hlavní silnici dojdete do městského parku, kde je vedle širokého schodiště vchod do podzemí (střeží ho drak). Podle pověsti tady někde začínal Zlatý důl pod Chmelnicí. Ale ať kutali, jak kutali, zlato nenalezli. Narazili jenom na spodní vodu. Ale to je dnes poklad, že?

A zpět do centra. Půjdete přes parkoviště U studny do ulice Pražská. Zde stávala Horní brána s požárními zvony. Ke škodě města zněly tyto zvony velmi často. Co je kuriózní, je fakt, že tyto zvony byly záhy posíleny o další dva, které nehlásily oheň, ale konec večerního vysedávání v hospodách. Tak praví pověst O dvou pivních zvonech.

Za pátou pověstí o Tajemství trutnovského kostela projdete až ke kostelu Narození Panny Marie. Ten prý okolo půlnoci zářil jasným světlem. Zjevoval se tady ohnivý muž? Toto tajemství zůstalo neodhaleno.

Příběh O bezhlavém jezdci zažil vojenský vysloužilec, když si nedaleko tehdejšího hřbitova, který se nacházel v místě dnešního městského úřadu, vyzvedával uložené sazenice.

Sejděte dolů vlevo kolem městského úřadu a zhněte opět doleva. V místech nejpamátnějších je alespoň připomínka bývalé Dračí uličky, která musela ustoupit moderní zástavbě. Hned na jejím začátku v dobách dávno minulých stávala Zlodějská věž v Trutnově. Jak sám název vypovídá, žili a řádili tu lapkové.

Na začátku Dračí uličky je také informační tabule, kde si přečtete, jak to bylo s uličkou a také se slavným příběhem o Zabití trutnovského draka. O malý kousek dál se z podstavce pod železnou saní dozvíte, že drak je požehnáním tohoto města.

Tady naše procházka končí. Chcete-li vědět o trutnovském drakovi více než ví i on sám, navštivte Galerii Draka. Nebudete litovat.

Jinou možností, jak si pověsti projít, je stáhnout do chytrého telefonu aplikaci Geofun a s rozverným dráčkem s vyprávěním Je to na draka vyrazit od Dračí uličky.